How much hand shmurah matzah should I buy?

Home Forums Decaffeinated Coffee How much hand shmurah matzah should I buy?

Viewing 27 posts - 1 through 27 (of 27 total)
  • Author
    Posts
  • #595691

    Imaofthree
    Participant

    The adults in our house only eat the hand shmurah matzah over passover, how much should I buy? I always buy too much, and noone eats it after passover. Plus, so expensive! Is $18.50 a pound very expensive or a decent price? thank you!

    #750213

    ☕ DaasYochid ☕
    Participant

    Buy less than you usually buy.

    #750214

    me too
    Member

    Do you expect someone to tell how much per person?

    Do you eat gebrokt? Do you wash for every meal? Appetites vary

    But here is some advice for after yom tov.

    every Isru chag pesach we make a list of what we used and the # of users this is a great help in planning & shopping. We also list left over non perishables so we can shop before opening the Pesach cupboards.

    In Brooklyn the major kehilos have have reduced price outlets (warehouses, bulk, cash,advance ordering, no delivery) for many pesach staples. Bobov(both) satmar (both) etc. too early for detais.

    #750215

    MDG
    Participant

    How much did you use last year?

    Use that as your guide. Maybe one extra box, maybe.

    You can always buy during Chol Hamoed, if you see you are running short.

    #750216

    bpt
    Participant

    $18.50 is a steal (I’ve heard of $22/lb)

    As far as how much, what we buy is 2 lbs per person. The usage plummets after day 1 and 2, and if you are lucky enough to run out, you can always buy more on Chol Hamoed (or get from your brother-in-law, who overbought by 12 lbs.. just in case)

    #750217

    ItcheSrulik
    Member

    Ha lachma anya — this is the bread that makes us poor.

    Di achala avhasana b’arra d’mitzrayim — that our parents ate in Egypt, but not here because they can’t afford it.

    $18.50 sounds reasonable. I recall seeing it slightly cheaper last year and you might be able to get a better deal if you bake with a chabura.

    #750218

    Imaofthree
    Participant

    thanks everyone I appreciate 🙂 chag kosher vesamaech!

    #750219

    always here
    Participant

    bpt~ how’d you know that last year, when we ran short, we got from my brother-in-law, who had overbought?! LOL 😉 <true story>

    #750220

    bpt
    Participant

    “when we ran short, we got from my brother-in-law, who had overbought”

    Because, every family (my own included) has one such individual, that is always (over)prepared.

    The trick is not to be the one.. just know who is.

    #750221

    BS”D

    2 POUNDS a person sounds like very little. Do you mean 2 kilos? That would be on the high end, for a big eater or if you are very machmir and need the matzos to fill you up because everything else you eat is not very filling (ie you don’t like potatoes).

    You will finish a pound for the sedorim alone.

    I highly recommend the Shyster Shortweight Matzo Bakery in a town that begins with an O and is located in Upriver New York. They charge 13.95 a pound (9-11 ounces to the pound by the Shysterlach).

    #750222

    cherrybim
    Participant

    If money is tight, get machine shmura.

    #750223

    a mamin
    Participant

    Dont pass out we buy approx 32 pds and we eat matzo every shabbos until Shvuos!! we love matzo and yes it costs a fortune!!

    #750224

    Imaofthree
    Participant

    After Pesach my kids don’t want to look at it.

    #750225

    Buy machine shmura. MUCH cheaper

    #750226

    a mamin
    Participant

    You can not compare the taste of machine shmura matzo to hand !

    #750227

    You cannot compare the value of saving (potentially) hundreds of dollars on matzah to the marginally better taste

    #750228

    a mamin
    Participant

    Enlightened Jew:: Wow!! you must really look foward to YomTov!! Pesach is not a cheap Yom Tov, actually probably the most expensive one!! I can truly say I love every minute of it! Even with all the work!! We definitely have a hard time making ends meet but I know every penny spent on Yom Tov gets taken care of somehow….. You can sit at your seder enjoying your cheaper matzos nad I will sit at mine enjoying mine!! By the way, Matzo stands for Mekol Tzara Hatzeleinu! Hatzlocha!

    #750229

    yaakov doe
    Participant

    I’d go with 5 lbs per adult. It’s great after Pesach too and you need for Pesach Shanei also. Try the whole wheat.

    Nothing’s better that shmurah matzoh with butter or cream cheese or chopped liver.

    #750230

    apparently youve never had it smeared with chicken schmaltz and a little salt.

    #750231

    My mother makes a salad bowl full of charoses for the matzah. A nice thick layer of charoses on matzah is what Pesach is all about.

    Chaburah matzah here is $21 a pound. 5 lbs per adult will guarantee that charoses will be the only thing I will be able to afford to eat the whole chodesh Nisan.

    They need to make a kosher l’pesach metamucil.

    #750232

    me too
    Member

    @derech HaMelech

    1) Buy the whole wheat matzo and you will have some more fiber, the taste is better

    2)

    FIBER

    Citrucel Caplets Reg & Sugar Free Orange Flavor Powder

    Dr. Choice Fiber Powder & Tablets – when bearing STAR-K

    Fibercon Caplets

    Konsyl Powder – when bearing OK

    Metamucil All Powders

    Shaklee Fiber Plan Dietery Supplements (Unflavored) – when bearing Star-K

    Fiber Plan Tablets- when bearing Star-D Dairy)

    EDITED

    #750233

    We buy 15 lbs for a family of 5 adults.-usually we have just enough to save 1 lb. for pesach sheini.

    #750234

    You can buy it in a grocery for about 12 a lb.-usually is still fresh-we buy from the rav of our shul and pay 22.50 but its baked in Nissan.

    #750235

    a mamin-

    I look very much to Pesach because we don’t MAKE ourselves crazy with cleaning and expense. We do what we need to do, spend wisely, and enter yom tov like normal people, not rags. We don’t spend $1,000 on food just FOR ONE WEEK.

    #750236

    And, I might add, I am APPALLED at the portrayal of Pesach responsibilities and roles in popular Jewish media. In my house it is both the husband and the wife’s Pesach responsibility to clean and cook. Not – it is the wife’s responsibility and the husband helps out. It is BOTH our responsibilities at the get go.

    #750237

    a mamin
    Participant

    Enlightened Jew:; You seem to be enlightened in different ways….

    I LOVE YOMTOV and so do all the members of my family!! We enjoy the work and everything involved!! Your spending less than $ 1000 on YomTov just means you are buying for less people than we are.

    We don’t enter Yom Tov like a rag. We are doing what we are supposed to, plus any more that I alone put on myself with no fault to others.

    #750238

    me too
    Member

    @derechamelech

    Taht clipping I posted is from Star K archives

    I supplied so you will have to your own searching

    Just search for fiber passover

Viewing 27 posts - 1 through 27 (of 27 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.


Trending